5 July 2019 | Istanbul, Turkey

Agenda

Organised by the “Turkey In Horizon 2020” project and TUBITAK National Coordination Office for EU Framework Programmes.

Friday
5 Jul 2019
09:00 – 09:30
Registrations
09:30 – 10:15
Grand Ballroom
Welcome Addresses
  • Prof. Dr. Hasan MANDAL, President of TÜBİTAK
  • Angel GUTIERREZ HIDALGO DE QUINTANA, Head of Economic and Social Development Section, Delegation of the European Union to Turkey 
  • Mehmet Fatih KACIR, Deputy Minister of Industry and Technology 
Plenary
10:15 – 10:50
Grand Ballroom
Keynote Speeches

ECSEL Joint Undertaking

  • Yves GIGASE, Head of Programmes, ECSEL JU

      Practices from Turkey

      • Assoc. Prof. Müjdat SOYTÜRK, Department of Computer Engineering, Marmara University
      • Nihat BAYIZ, R&D Director, Arçelik  
        Plenary
        10:50 – 11:00
        Lobby
        Coffee Break
        Break
        11:00 – 13:00
        Grand Ballroom (1)
        Workshop 1: 5G

        Moderator: Geraud GUILLOUD

        Calls:

        • ICT-52-20205G PPP – Smart Connectivity beyond 5G
        • ICT-41-2020 5G PPP – 5G innovations for verticals with third party services
        • ICT-42-20205G PPP – 5G core technologies innovation
        • ICT-53-2020 5G PPP – 5G for Connected and Automated Mobility (CAM)
        • DT-ART-05-2020: Efficient and safe connected and automated heavy-duty vehicles in real logistics operations
        • DT-ART-06-2020: Large-scale, cross-border demonstration of connected and highly automated driving functions for passenger cars

        Presentations:

        1. Ericsson - Roberto Sabella
        2. Volvo Group Trucks Technology - Mats Rosenquist
        3. NETAS - Refik Fatih Üstok
        4. University of Glasgow - Abdullah Al-Khalidi
        5. Logistics Institute University of Hull - Amar Ramudhin
        6. Fraunhofer HHI - Behnam Shariati
        7. Politehnica University of Bucharest - Ciprian Zamfirescu
        8. VTEC Lasers & Sensors - Jan Mink
        9. INTERNET INSTITUTE Ltd. - Janez Sterle
        10. FORD OTOSAN - Emrah Kinav
        11. University of Surrey - Ahu Ece Hartavi Karci
        12. GÖKTÜRK Ltd. - Cenk Ceylan
        13. ENIDE - Vicent Pastor
        (1) 5G
        11:00 – 13:00
        Grand Ballroom (2)
        Workshop 2: Next Generation Internet

        Moderator: Kim DAVIS

        Calls:

        • ICT-44-2020  Next Generation Media
        • ICT-54-2020 Blockchain for the Next Generation Internet   
        • ICT-55-2020 Interactive Technologies          
        • ICT-56-2020 Next Generation Internet of Things  
        • ICT-57-2020 An empowering, inclusive Next Generation Internet

        Presentations:

        1. MOG Technologies - Alexandre Silva
        2. Rtone - Duque Alexis
        3. University of Reading - Atta Badii
        4. Mozilla - Eren Gölge
        5. Fincons Group - Giacomo Inches
        6. Ikune Labs - Juho Mattila
        7. University of Oulu - Marcos Katz
        8. Universidade do Porto - Luciano Moreira
        9. Neperia Group - Manuela Mango
        10. Expansio - Mateusz Jarus
        11. Crowdhelix - Cais Jurgens
        12. CERTH - Elisavet Chatzilari
        13. PNO Consultants - Niels Tudor
        14. University of Salford - Sana Belguith
        15. Vojvodina ICT Cluster - Smilja Krajinovic
        16. F6S/NGI Explorers - Iwa Stefanic
        (2) NextGen Internet
        11:00 – 13:00
        Grand Ballroom (3)
        Workshop 3: Big Data and Applications

        Moderator: Nemeth EDINA

        Calls:

        • ICT-51-2020Big Data technologies and extreme-scale analytics 
        • ICT-40-2020Cloud Computing: towards a smart cloud computing continuum
        • MG-2-11-2020: Network and traffic management for future mobility 
        • MG-4-7-2020: Digitalisation of the transport system: data sharing EU building stock data 4.0
        • LC-SC3-B4E-6-2020: Big data for buildings
        • LC-SC3-B4E-7-2020: European building stock data 4.0
        • LC-SC3-B4E-10-2020: Self-assessment and self-optimisation of buildings and appliances for a better energy performance
        • LC-SC3-B4E-5-2020: Integrated design concepts for energy-efficient ICT in buildings
        • LC-SC3-B4E-3-2020: Upgrading smartness of existing buildings through innovations for legacy equipment
        • LC-SC3-EC-3-2020: Consumer engagement and demand response
        • LC-SC3-ES-10-2020: DC – AC/DC hybrid grid for a modular, resilient and high RES share grid development
        • LC-SC3-ES-12-2020: Integrated local energy systems (Energy islands): International cooperation with India
        • LC-SC3-EE-13-2018-2019-2020: Enabling next-generation of smart energy services valorising energy efficiency and flexibility at demand-side as energy resource

        Presentations:

        1. Tecnalia Research & Innovation - Sergio Saiz
        2. NOBATEK/INEF4 - Germain Adell
        3. CARTIF - Sergio Sanz Hernando
        4. Information Technologies Institute (CERTH/ITI) - Dimosthenis Ioannidis
        5. Heat and Mass Transfer Technological Center (CTTC) - Deniz Kizildag
        6. OptionsNet - Ioannis Kostopoulos
        7. Amplia Soluciones - Luis Rodriguez
        8. AGH University of Science and Technology - Mikołaj Leszczuk
        9. FUNDACIÓN CIUDADANA CIVIO - Amir Campos
        10. Fundación CIRCE - Andrés Yáñez Amador
        11. University of Rome "Tor Vergata" - Donato Abruzzese
        12. DRAXIS SA - Evangelos Kosmidis
        13. Fundación CIRCE - Jorge Gracia Rebullida
        14. UNIVERSITY OF LJUBLJANA, Faculty of Architecture - Spela Verovsek
        15. Centre for Research & Technology Hellas - Stelios Andreadis
        16. Ekodenge A.Ş. - Erkin Kula
        17. BEIA Consult International - George Suciu
        18. NVISION - Xavier Llaurado
        (3) Big Data
        11:00 – 13:00
        Junior Ballroom (1)
        Workshop 4: Digitising European Industry

        Moderator: Julien TOUSSAINT

        Calls:

        • DT-FOF-07-2020Energy-efficient manufacturing system management
        • ICT-46-2020: Robotics in Application Areas and Coordination & Support
        • ICT-47-2020Research and Innovation boosting promising robotics applications
        • ICT-48-2020Towards a vibrant European network of AI excellence centres           
        • ICT-49-2020Artificial Intelligence on demand platform         
        • ICT-38-2020Artificial intelligence for manufacturing
        • ICT-36-2020Disruptive photonics technologies        
        • ICT-37-2020Advancing photonics technologies and application driven photonics components and the innovation ecosystem
        • DT-NMBP-11-2020 Open Innovation Platform for Materials Modelling  
        • DT-NMBP-40-2020 Creating an open market place for industrial data  
        • DT-FOF-07-2020Assembly of micro parts

        Presentations:

        1. AVL List GmbH - Peter Priller
        2. AIRBUS CYBERSECURITY - Adrien Becue
        3. RealMarket - Aleksandar Zobec
        4. Petraos AS - Alla Sapronova
        5. Vrije Universiteit Brussel (VUB) - Department of Electronics and Informatics (ETRO) - Selma Yilmazyldiz Kayaarma
        6. Arçelik - Turgut Köksal Yalçın
        7. EnginSoft S.p.A. - Carla Baldasso
        8. TWI - Luke Turner
        9. TÜPRAŞ - Çağla Odabaşı
        (4) Digitising
        11:00 – 13:00
        Junior Ballroom (2)
        Workshop 5: Smart Health and Care

        Moderator: Aleksander BAKOWSKI

        Calls:

        • DT-ICT-12-2020: AI for the smart hospital of the future
        • SC1-BHC-06-2020: Digital diagnostics – developing tools for supporting clinical decisions by integrating various diagnostic data
        • DT-TDS-04-2020: AI for Genomics and Personalised Medicine
        • DT-TDS-05-2020: AI for Health Imaging
        • SC1-DTH-02-2020: Personalised early risk prediction, prevention and intervention based on Artificial Intelligence and Big Data technologies
        • SC1-DTH-04-2020: International cooperation in smart living environments for ageing people
        • SC1-DTH-06-2020: Accelerating the uptake of computer simulations for testing medicines and medical devices
        • SC1-DTH-10-2019-2020: Digital health and care services
        • SC1-DTH-12-2020: Use of Real-World Data to advance research on the management of complex chronic conditions
        • SC1-DTH-13-2020: Implementation research for scaling up and transfer of innovative solutions involving digital tools for people-centred care
        • SC1-DTH-14-2020: Pre-commercial Procurement for Digital Health and Care Solutions

        Presentations:

        1. Ergobyte Informatics S.A. - George Nikolaidis
        2. School of Medicine, University of Thessaly - Georgios Dafoulas
        3. Middlesex University - Soydan Soylu
        4. Fundación CARTIF - Pablo Viñas
        5. Nagoon - Cecilia Wirseen
        6. FundeSalud, Government of Extremadura - Jonathan Gomez-Raja
        7. SEIT Lab, Department of Computer Science, University of Cyprus - George Papadopoulos
        8. CERTH - Asterios Papastergiou
        9. Högskolan i Borås - Nasrine Olson
        10. University Politehnica of Bucharest - Ana Maria Dragulinescu
        11. CERTH/ITI - Antonios Lalas 
        12. CERTH/ITI - Eleftheria Polychronidou
        13. UZHHOROD NATIONAL UNIVERSITY, Ediens LLC - Nadiya Boyko
        14. HCI Lab, Faculty of Science, University of Split - Andrina Granic
        15. University of Florence (Italy) / Department of Experimental and Clinical Medicine - Amedeo Amedei
        16. CERTH/ITI - Efstratios Kontopoulos
        17. NCSR Demokritos / IIT - Homer Papadopoulos
        18. CERTH/ITI - Lampros Mpaltadoros
        19. Fondazione Bruno Kessler - Isotta Rossoni
        20. Grupo Pulso - Joan Escudero
        (5) Smart Health
        13:00 – 14:00
        Manzara Restaurant
        Lunch Break
        Break
        13:30 – 14:00
        Junior Ballroom (1)
        1071 TUBITAK Programme Presentation
        Plenary
        14:00 – 17:45
        Grand Ballroom
        Face to Face Meetings

        Prearranged Face to Face meetings.

        1:1 Meetings
        The event agenda's time zone is +03.